Identifikace big days

Výzkum pro nové téma do PGWiki. Pište co vás k tomu napadá

Co by mohla tahle stránka obsahovat?

  1. parametry identifikujici big days
  2. historicke big days a snapshoty predpovedi z techto dnu
  3. markery v předpověďi, které jsou relevantní pro XC (i pokrocilejsi veci např. jak rychle se budou kumuly rozpoustet, co ovlivnuje delku cyklu atp.
  4. detailní výběr místa

Co dál?

Aspoň část tohohle má hezky zpracovaný Petr Polách v přednášce Příprava na přelety v ČR na slajdu č. 12. Nechci to sem úplně kopírovat, ale když ho požádáš, tak to třeba umožní použít.

Např. život kumulů ovlivňuje to, jak rychle se rozbíhá modrá a červená čára nad KH. Pokud rychle, tak se budou rozpadat rychle.

Big days jsou se soucasnym nastavenim poharu vzdy trojuhelnikove. Potrebujes tedy:
minimalni vitr v cele dostupne vysce
vysoke dostupy
idealni prubeh teploty s vyskou, tj. co nejdelsi vodorovna pacicka dole, potom kopirovani suche adiabaty rovnobezne co nejvys, protnuti az nad krizenim adiabat, tj. oblacna termika. Zadrzka nahore, aby nerostly mraky moc vysoko.

Z gfs grafu lze identifikovat metodou kouknu a vidim. Slibny den je dobre prozkoumat blize, predevsim srazky na uzemi, pokud prselo, pripadne bourkovou predpoved, v alpach fen predpoved.

Jezdim do mist, kde nejmin fouka a kde nejmin prselo, pripadne kde je nejvyssi sance na kumuly. Dalsi parametry uz pro me nejsou moc dulezite, natoz pro zacatecniky. I kdyby se kumuly rozpadaly prilis pomalu, muzes si hodinu ci dve krasne politat, a pod zakladnama to vetsinou nosi i ve stinu, pripadne poodletet smerem ke slunicku.

Na prednasce PP jsem byl a jen si pamatuju, ze jsem se nedozvedel nic noveho :slight_smile:

1 Like