Výběr odtrhovek v bezvětří?

Záleží vůbec na odtrhovkách? Jak vybíráte v bezoblačné potenciální triggery při VRB?

Kopce, případně vyvýšená místa po kterých vzduch stoupá jsou celkem jasnou volbou, ale co dál? Jaké jsou zásadní rozdíly při bezvětří?

Zatím je moje teorie:

1. Kopce a nakloněné roviny jsou jasnou volbou, ohřátý vzduch se sune nahoru a podle podmínek se dříve nebo později uthrne
  2. Zároveň je třeba mít na paměti jak utržení takové bubliny(nebo vznik stoupáku) ovlivní okolí, tzn. mezeru z každé utržené bubliny okamžitě vzduch vyplní a začne vznikat proudění
  3. Je třeba co nejvíc číst terén a představit si jak tato proudění asi fungují ve větším měřítku a jak se vzduch pohybuje v měřítkách několika km i víc. A pak lze postupovat jako při větrné termice.

Na co jsem ještě zapomněl? Co roviny a co triggery v rovinách?

Neni treba spravny pohled ze bezvetri vlastne neexistuje? Ze kdyz je termicky den a meteo vitr je nulovej, tak to stejne diky termice fouka, jen se proste skoro nepozna z jakeho smeru a tak clovek nevi do jakeho smeru ta odtrhovka ma byt natocena aby dobre fungovala…
A pak jsem nekde cetl ze ve velkych rovinach je opravdu dulezite neco co s tou masou vzduchu nejak pohne (prislovecnej bajnej orajici traktor), takze treba u silnic kde je aspon nejaky vetsi pohyb a ty auta ten vzduch michaji. Plus teda jakekoliv naruseni uniformity i kdyz neni treba vyskove (zmena plodiny, polni cesta, osamelej strom,… respektive i malinkatej 20cm nasep u silnice muze byt rozhodujici. I kdyz tohle vsechno bude mit platnost asi jedine kdyz uz clovek seda na zem a jde zkusit tu posledni moznost zachrany.

Podle me to resite prilis do detailu. Z me zkusenosti je zachrana kousek nad odtrhovkou vic pravdepodobna, ale znamena to, ze se podelalo spousta, spousta veci predtim. A tudiz je mnohem efektivnejsi resit ty veci predtim.

Uspesny preletar zacatecnik leti vysoko, neklesne pod 700 agl. To lze letet (mimo extra super dny) podle mraku.

Nouzaky a odtrhovky si vyzkousejte na Rane, kdyz trochu fouka, da se to trenovat na vlastni kuzi celej den. Uhel nasviceni je sice dulezitej pro cetnost, ale to neznamena, ze hur naklonenej svah (s priznivym albedem) vam neda (akorat da statisticky vzato min casto).

Osobne to resim tak, ze kdyz sklon neni patrny, ignoruju ho. Ale Jonas a Vrbenak jsou mistri rovin, treba maji lepsi tipy :wink: